Když se kuna rozhodne zabydlet ve vašem autě

Nástupem podzimního počasí začíná kunám sezona! Kuna v chladném počasí hledá teplý přístřešek, kde by přečkala zimu. Mezi jedno z mnoha ideálních útočišť je právě váš automobil. Nejen, že je kuna schovaná v teplém motorovém prostoru, ale velice ráda si pochutná i na izolaci, kabeláži a dokonce i  na polstrování kapoty.

Zima řidičům přináší mnohdy spoustu rizik, které sám řidič těžko může ovlivnit. Co může ovlivnit je, že předejde vniknutí kuny do motorové části vozidla.
Pokud se vám už kuna zabydlela ve vašem autě, může s velkou pravděpodobností napáchat velké škody. Nejen že motorovou část vozu zašpiní výkaly, roztrhá polstrování  kapoty, ale pustí se vám i do manžet, kabelu a hadiček ( záleží podle druhu auta). Oprava a následný servis  (překousaných kabelů atd.),  pak stojí nemalý finanční obnos.  

Největší pravděpodobnost, že se vám do auta dostane kuna, bývá ve chvíli, kdy zaparkujete zahřáté auto. Kuna je zvíře, které je nejaktivnější  večer a v noci. Pokud auto zaparkujete  na odlehlém a klidném místě, je to pro ní ideální kombinace k nastěhování do vašeho plechového miláčka.  Kuna má velmi dobře vyvinutý čich, a proto pro ní není problém vycítit teplo z vašeho vozu na větší vzdálenost. Kuně postačí malý otvor, díra, skulina  k tomu , aby prolezla přesně tam, kam potřebuje. Pokud naleznete bláto na motoru, je velká pravděpodobnost, že máte nového nežádaného nájemce. Návštěvu kuny nemusíte v některých případech vůbec poznat. Nejhorším případem je situace, kdy ráno svého plechového miláčka vůbec nenastartujete.

Jak se bránit proti kuně pokud, neparkujete přímo v nedobytné garáži ?

Nejúčinnější ochrana proti kunám je pachový ohradník. Sice vám auto po konvalinkách vonět nebude, ale před kunou ho ochráníte. Pachový ohradník se aplikuje pouze v motorové části vozu, tam kde se kuna nejčastěji  schovává.

Na trhu je mnoho pachových ohradníků. Je však důležité vybrat ten správný, který u kuny vyvolá strach z predátora, nikoli ten, který voní po fialkách. Všelijaká vonítka kunám opravdu nevadí. Musí z daného pachu cítit nebezpečí. Antifer pachový ohradník - sada do aut proti kunám je skvělý magnetický držák pro snadné přichycení do motorové části vozu a se snadnou aplikaci roztoku.